تبلیغات
خیارشور عاشق - اشعار قبل و بعد از ازدواج

امروز:

اشعار قبل و بعد از ازدواج

» نوع مطلب : چرندیات ،

 

 اشعار قبل از ازدواج

 

1- در این دوره شاعر مجبور است خودش را به شدت عاشق نشان دهد. باید به معشوق تفهیم شود كه اگر با او ازدواج نكند او از غصه صد در صد دق خواهد كرد و هیچ كس دیگری نمی‌تواند او را خوشبخت كند در این اشعار شاعر موظف است معشوق را به شدت تكریم و تا جایی كه می‌تواند تشبیه بكند (ماه ـ نیلوفر آبی ـ تك سوار عشق ـ پری دریایی ـ سلطان قلب‌ها ـ مهوش ! ـ ترنم بهار زندگی و ... می‌توانند مشبه‌به‌های خوبی باشند)! و همواره از زیبایی او در تعجب بوده و خلاصه كه از ته قلب به او عشق بورزد. مثلا در جایی شاعر می‌فرماید: «رنگ را از هر كجایی بیاوریم رنگ چشم‌های شما را نخواهیم داشت» (یا چیزی با همین مضمون) و این برهمه ما مبرهن است كه با سیستم‌های جدید می‌شود رنگ مد نظر را تهیه كرد اما هدف شاعر از این تخیل چیز دیگری است و مسلما این بیت مقصود غایی شعر در آن دوران پیش از ازدواج است كه به عبارتی با این جملات طرف را  {...} كنید. {گول!}

    شاعر برای عملیات هندوانه گذاری در غالب سوالی حیاتی می‌فرماید «تو مانكنی یا مدلی؟»

    كه عملا این استفهام انكاری (؟!) در این ترانه اقتباسی از یك شعر كلاسیك است به این ترتیب «بلند بالاترین عشق منی تو / تو زیباتر ز نیكول كیدمنی تو! / تو جذابی، نحیفی، خوش‌بر و رو .../ نمی‌دانم مدل یا مانكنی تو؟»

2- در نامه‌های عاشقانه دختران نیز نمونه‌های منظومی دیده شده به این ترتیب «گل سرخ و سفید ارغوانی ... فراموشم نكن تا می‌توانی»

    یا ... «گل زرد و بنفش لوله فراموشم نكن {نام طرف مقابل ترجیحا دو هجایی} كوتوله!» (به عنوان مثال شهرام! یا میترا!

    « نمكدان بی نمك شوری ندارد ... دل من طاقت دوری ندارد!»

    البته این‌ها یك مقداری یك جوری است. اما به هر حال جماعت نسوان ـ نمی‌دانم چرا؟! ـ به شدت اصرار دارند در نامه‌های عاشقانه ـ طنازانه استفاده كنند كه ما پیشنهاد می‌كنیم نكنید. مثلا استفاده از صفت «كوتوله» در این ابیات صرفا به این دلیل است كه شاعر قصد دارد قضیه را با یك طنز زیر پوستی كمی تلطیف كند و سپس حرف‌های عاشقانه بعدی را در متن ابراز دارد. اما به هر حال اعتراف می‌كنم به علت صغر سن عاشقان گرامی در این برهه، اشعار ممكن است پختگی لازم را نداشته باشند.

   ناگفته نماند برخی این ابیاترا ناشی از پختگی بیش از حد شاعران می‌دانند تا جایی كه معتقدند در بیت اول ترتیب رنگ‌ها این گونه بوده: گل سبز و سفید و ارغوانی و از آنجایی كه ارغوانی در مایه‌های قرمز است. این سه رنگ تركیبی از پرچم ایران است و شاعر قصد داشته علاوه بر ابراز عشق خود به معشوق در یك حركت زیر متنیك عرق ملی و میهن پرستی خود را نیز نشان دهد.

3- در جای دیگر (وقتی قضیه ازدواج جدی‌تر می‌شود) در قالب ترانه‌ای بس غنی چنین می‌شنویم:

«چی كار كنه این عاشق خجالتی

با تو می‌خواد بشینه پای صحبتی

(چه صحبتی؟)» (این سوال كلیدی را معشوق می‌پسد)

یا «یك پسری مثل من عاشق و بیقراره »

یه دختری مثل تو چرا باور نداره» (و حقیقتا چرا؟!)

    كه این از شاهكارهای ادبیات عاشقانه است كه هنرمند با نهایت خلوص و صراحت لهجه، عشق خود به معشوق را ابراز و اظهار ناتوانی می‌كند در برابر ناملایمت‌های معشوق هر چند كه در ادامه ترانه ذكر می‌شود آره آره دوستت داره! و با صوتی حزین چنین تاكید می‌كند كه اُاُ اُاُ ... و به این ترتیب خیال شاعر را راحت كرده و می‌گوید «ببین اگه راستش رو بگی چقدر خوبه!»

4- و اما نمونه دیگری كه در دسته دوم جای می‌گیرد ترانه‌ای است كه جزء شاهكارهای موسقایی رمانتیك دسته‌بندی شده و بعید می‌دانم تاكنون هیچ منتقدی توانایی نقد آن را در قلم خویش دیده باشد.

سرودن این سبك شعر عاشقانی در نزدیكی‌های ازدواج صورت می‌گیرد كه یكی از طرفین به دیگری مشكوك شده و یا ظاهرا می‌خواهد مشكوك بازی دربیاورد كه مچ طرف را بگیرد و به گونه‌ای او را در بوته امتحان قرار دهد.

    به عنوان مثال شاعر چنین می‌فرماید: «دیشب اومدم خونه‌تون نبودی ... راستشو بگو كجا رفته بودی؟»

    این بیت جدا از داشتن مفاهیم عاشقانه زیر پوستی، مردانگی و غیرت را نیز ثابت می‌كند.

    و از آن سو ... ضعیفه! اینگونه ذكر می‌كند: «به خدا رفته بودن سقا خونه دعا كنم ... شمعی كه نذر كرده بودم واسه تو ادا كنم...»

    كه در این بیت دوم ... پایبندی معشوق به عاشق كلا ثابت می‌شود و در ضمن اشاره به باورهای فرهنگی طرفین نیز دارد.

    این ابیات جدا از داشتن مفاهیم غایی عاشقانه در بطن خود از جانب برخی متخصصین به عنوان شروع سبك مناظره نویسی در ادبیات فارسی نیز محسوب می‌شود.

    (هر چند دوباره شاعر برای محكم كاری هم كه شده ذكر می‌كند «تو رو با رقیب من دیده‌اند تو جاجرود/ كه با او گرم سخن نشسته بودی لب رود!»

    در این جا شاعر كه همان عاشق است دست روی نقطه بسیار حساسی می‌گذارد كه من اگر جای دختره بودم بهم بر می‌خورد...

    فكر كن! اما ببین دختره چقدر یارو را می‌خواسته كه باز قسم می‌خورد و انكار می‌كند: «دروغ می‌گن دروغ می‌گن... به خدا دروغ می‌گن ... دیگه از این حرفا نزن!»

    هر چند مورخین و متخصصین معتقدند «حتما دختره هم یك ریگی به كفشش بوده كه آنقدر ضایع بازی درمی‌آره» ... حالا دیگر عاقلان دانند.

 

 در حین ازدواج (سر سفره عقد)

 

5- «نامزدمه می‌خوامش / دنبالشم می‌خوامش / هر چی دارم تو دنیا / می‌خوام بشه به نامش»

خلاصه به این ترتیب! (حالا پی ماجرا را بگیرید، یارو از دار دنیا یك پیكان 64 اگر بیشتر داشته باشد!)

راستش سر سفره عقد خیلی توانستیم به طرفین نزدیك شویم صرفا این را شنیده‌ایم:

    «بادابادا مبارك بادا!» (این بادا جمع «باد» است و به عبارتی «نسیم» كه اشاره دارد به همان «نسیم عشق» كه یك آقای حافظ نامی هم گویا در جایی فرموده «چه خوشا خنك نسیمی كه ز كوی دلبر آید»، كه این خیلی به بحث شاعرانه و حرفه‌ای ما مربوط نمی‌شود)

 

 اشعار حین ازدواج

 

6- حالا وقت آن است سبك‌های شعری دیگری را نیز تجربه كنید. شعر نیمایی، موج نو پسا مدرن، سپید و غیره. در این مقطع حساس از زندگی عاشقانه شما یك حرت شاعرانه به شدت توصیه می‌شود:‌آگهی در روزنامه!

    مثال: «محبوبه جان! ... ورود سبزت به بهار خسته زندگانیم در تن باغچه نالان حضور خویش هزاران بار سبز پر رنگ بادا! به قطر دیواره‌های تبله كرده و به سنگینی گلبرگ بر آب بركه‌های شمالگان تو را از آن نقطه انتهایی قلب تپنده‌ام ... دوست می‌دارم! ... عشق همیشگی تو ... منوچهر!»

   در اینجا حتی اگر احساس ندارید حتی اگر شعر بلد نیستید هیچ عیبی ندارد فقط كافی است ته اسم همسرتان یك جان یا عزیزم بگذارید. سپس ورودش را به یك جای بد (جهنم، تابستان، كویر، كلبه متروكه و ....) به شدت ارج نهاده و او را به یك چیز خوب تشبیه كنید (بهار، باران پاییزی، نوازنده گیتار عشق، نوگل خاطرنشان، و ...)

    حالا هم شما خودتان را ـ كاملا شاعرانه ـ شیرین كرده‌اید و از جهت دیگر ورودتان را به زمره شاعران نوین تبریك می‌گوییم.

 

  بعد از ازدواج (زندگی مشترك)

 

    كمی از ازدواج گذشته است. كم‌كم عشق‌ها چهره واقعی خود را می‌نمایانند: «عزیزم عشق من پروانه‌ی من / تو ای شمع و چراغ خانه‌ی من / اگرچه خوبی و ناز و خوش اندام / عزیزم (زنیكه پس چی شد صبحانه‌ی من؟!»

   در مورد خانم‌ها پیشنهاد می‌شود به جای عبارت صبحانه از ماهانه (نفقه مثلا) استفاده كنند،« عزیزم پس چی شد ماهانه من؟!» (در مواقع حساس استفاده از زنیكه و مرتیكه به جای عزیزم، مانعی ندارد.)

-  هر چند هر از گاهی برای گول زدن خودتان بد نیست نكته‌های مثبت زندگی مشترك را به رخ دیگران بكشید: «میان ماه من تا ماه گردون / تفاوت از دبی تا گرمسار است / اگر ماه شما شب ول می‌گرده / عزیزم ماه بنده خانه‌دار است!»

   (گوییا جناب حافظ هم از این بیت در جایی استفاده كرده است. امان از «تكثیر غیر مجاز» و یا به قول شیخ محی‌الدین سیف كاشانی كپی رایتتو بخورم!)

   دیگر زندگی به اندازه كافی شیرین شده به عبارتی به {...} (پیتزا) خوردن افتاده‌اید.

   می‌توانید از همان اشعار قبلی با كمی ویرایش استفاده كنید. حواستان باشد زیاد تند نروید.

   بهانه تراشی بلند بالاترین عشق منی تو / تو زیباتر ز نیكول كید منی تو!/ درسته عاشقت هستم عزیزم / فقط حیف كه یه مقدار كودنی تو!

   هر چند در این شرایط گاهی منت كشی هم نیاز دارید ـ یادتان باشد شما یك شاعر هستید ـ توصیف‌های عاشقانه فراموش نشود!

   خطا كردم. غلط خوردم، ببخشید / اصن (اصلا) تو بچه انیشتنی تو! / بیا آشتی بكن ای سیندرلا!/ بگو كه تا ابد فكر منی تو.

   و نفرت كم كم می‌رسد كه خدا را شكر بازار ترانهایش داغ داغ است.

 

، «الهی سقف آرزوت / خراب بشه روی سرت» و سایر ماجرا.

، «من می‌رم از زندگی تو بیرون / یات باشه خونمو كردی ویرون ...»

، «برو برو یدگه سوت نزن! پارت نمی‌شم!» (این دیگر انتهایش است. واقعا انتظار ندارید كه من حقیر نیمچه شاعر دست به توضیح و تفسیر این ابیات بزنم؟ و اادبیاتا!)

 

 و اما بعد از طلاق

 

   شاعر چه زیبا می‌تراود: «پشت سرم گفتی كه من درگیر و قاطی با تی‌ام / تف به مرامت عوضی! ... از سرتم زیادی‌ام!!.....»

   شرمنده ! از ادامه‌اش معذوریم! (خودتان هرچی ناسزا بلدید بدهید قافیه هم پیدا نكردید بگویید: ترانه پست مدرن است!)

   در مرحله آخر عزیزان شاعر به دو دسته تقسیم می‌شوند، یك عده از كرده خود پشیمان می‌شوند و می‌افتند در فاز منت‌كشی و یك عده دیگر هم می‌روند تجدید فراش می‌كنند! (خواستم بگویم یك عده در حسرت عشق از دست رفته می‌سوزند كه ندایی از غیب گفت: باشه! به همین خیال باش!)

 

 و اما چند نمونه مفید در بابت منت كشی :‌

 

   «{اسم زوج مطلقه ـ ترجیحا دو هجایی باشد) (مثل میترا، مانی و ...)} چون! (از آوردن نازی به دلیل احتمال چاپ نشدنش معذوریم!) بیا برگرد به خونه {همان اسم} همدم من!»

   البته دوستانی كه اسم طرف مقابلشان چند هجایی است بارها تماس گرفتند و سوال كردند كه پس ما چی؟ متاسفانه باید بگویم شرمنده! آخر خودتان حساب كنید مثلا بروید شعر بخوانید: «بیا برگرد به خونه ... سیف الله (كیومرث) همدم من!»؟ می‌خواستید آن اول كه آن شعرهای رمانتیك را می‌نوشتید فكر این روزها را هم می‌كردید. چشمتان نرم دندتان كور.

   اما در پایان برای آن دسته از عزیزان كه آنقدر اعتماد به نفسشان پایین هست كه با دیدن این نمونه‌ها هنوز باورشان نشده می‌توانند شعر عاشقانه بگویند، یك سری واژه ارائه می‌دهیم كه در صورت نیاز می‌توانید آنها را بچینید كنار هم، دو تا در میان یك فعل (ترجیحا استادی) قرار داده و در مواقع لزوم (هرجا حس كردید دلتان برای معشوقتان تنگ شده) اسم وی را با یك پسوند عزیزم و جانم، بچسباند تنگش (در ضمن این سیستم برای چند هجایی‌ها هم قابل استعمال است!)

   واژگان پیشنهادی: شعر ... شبنم ... ترنم ... پروانه ... باران ... مهتاب ... عشق ... دیوونه! (استفاده از دیوونه در بعضی جاها خیلی خوب است یعنی دیگر نه عشق و این حرف‌ها می‌باشید. مثلا «دیوونه! خیلی می‌خوامت» ... «روانی! دوستت دارم » ... «خاك بر سر! خیلی خاطر تو می‌خوام» ... «آخه گوساله تو آدمی؟ عزیزم!» و ... ) لبخند ... خاكستر ... غزل ـ جویباران ـ چشمه‌سار ... اشك ... نجوا ... نیلگون ... مسافر ...

   سبزینه ـ گیتار ـ نغمه زندگی ـ ترانه و نهایتا سه گانه طلایی بانو ـ غزل ـ غریبه! بد امید داشتن روزهایی رویایی ... شب‌هایی مهتابی و بعد از ظهرهایی مرغابی . دست‌های همه‌تان نیلگون ... گیتارهایتان خوش ترنم ... گاوهاتان شیر افشان و كارت‌هایتان هوشمند

 


نوشته شده در : یکشنبه 3 آبان 1388  توسط : امپراطور شانس .    نظرات() .

canada pharmacy online
یکشنبه 1 مهر 1397 12:23 ب.ظ

Thanks a lot, I enjoy this.
discount canadian pharmacies canada viagra canadian drugstore good canadian online pharmacies canadian drugs trusted pharmacy canada scam Canadian Pharmacy USA drugs for sale canada viagra northwest pharmacies online
Flowers – Stunning Rainbow Gladiolus – 15 Stems
چهارشنبه 28 شهریور 1397 03:37 ب.ظ
It creates more context for trending products 2018.
viagraky.com
چهارشنبه 28 شهریور 1397 08:46 ق.ظ

Superb posts, With thanks.
cialis name brand cheap cialis generique 5 mg cialis efficacit cialis 5 mg effetti collateral if a woman takes a mans cialis cialis kaufen buying cialis in colombia cialis online napol cialis therapie generic cialis in vietnam
cialisvonline.com
یکشنبه 11 شهریور 1397 09:46 ب.ظ

Regards, Great information.
generic cialis in vietnam cialis mit grapefruitsaft comprar cialis navarr cialis ahumada purchasing cialis on the internet cialis 200 dollar savings card only here cialis pills cialis baratos compran uk cialis for bph cialis generico in farmacia
pharmacy usa online
سه شنبه 23 مرداد 1397 09:10 ق.ظ

Cheers, I appreciate this!
buy viagra online now where do i buy viagra buy cheap viagra online without prescription natural viagra buying viagra online from canada how to buy generic viagra pharmacy online buying viagra price of viagra viagra order uk
cialis canada mail order
سه شنبه 23 مرداد 1397 12:46 ق.ظ

Useful forum posts. Many thanks.
cialis tadalafil online we recommend cheapest cialis calis link for you cialis price cialis generika in deutschland kaufen preis cialis 20mg schweiz online prescriptions cialis effetti del cialis buy cialis online cheapest cialis with 2 days delivery
Online cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 02:45 ب.ظ

Cheers. I enjoy this.
cialis 100 mg 30 tablet cialis online weblink price cialis cialis free trial when will generic cialis be available generic cialis non 5 mg cialis generici generic cialis review uk buying cialis overnight overnight cialis tadalafil
www.cbx400f.jp
دوشنبه 24 اردیبهشت 1397 12:09 ق.ظ
A гegra básica do tratamento é a jejum da droga.
Tadalafil 5mg
پنجشنبه 6 اردیبهشت 1397 01:22 ق.ظ

With thanks, Plenty of tips!

buy viagra uk safe to buy viagra online viagra online pharmacy viagra viagra tablets online online sildenafil uk where to purchase viagra usa viagra online tadalafil viagra online pharmacy uk buy sildenafil citrate online
Cialis generic
یکشنبه 19 فروردین 1397 01:23 ق.ظ

Beneficial information. Regards.
cialis kamagra levitra buy cialis online only now cialis 20 mg buy cialis achat cialis en europe purchasing cialis on the internet cialis manufacturer coupon warnings for cialis cost of cialis per pill cialis y deporte
Plasma Cutting
جمعه 17 فروردین 1397 09:01 ق.ظ
Now you'll get a helping submit your metal trim needs,
Endurance now offers Plasma Cutters on the market! Similar as other tools, our plasma lowering machines are especially designed to supply the most steady performance for the house or business.
With this low priced prices, you will usually feel content after each purchase.

Indeed, our 100% product assurance enables you to choose the
best offers at most competitive prices.

You need to know that plasma clipping is a good and useful
way to lower amazing metals including light weight aluminum.
Gone will be the times when you required gas for the utilization in shop air air compressor
because plasma clipping has rapidly end up being the tool of lowering all kind of metals.
tutuapp profile download
سه شنبه 14 فروردین 1397 01:01 ق.ظ
No sé que decir si Vshare vip o TuTuHelper vip, por
favor has un article haciendo la comparación.
travel art
یکشنبه 12 فروردین 1397 01:40 ب.ظ
Really when someone doesn't know afterward its up to other visitors that they will help, so here it
takes place.
tutuapp iphone
پنجشنبه 9 فروردین 1397 06:46 ب.ظ
This doesnt even work
Buy generic cialis
جمعه 3 فروردین 1397 04:30 ق.ظ

Awesome info. Cheers.
cialis australia org cialis generico en mexico cialis arginine interactio generic cialis levitra cialis coupons printable cialis for sale cialis per paypa cialis online generic cialis review uk cialis kaufen wo
angry birds fight hack
شنبه 5 اسفند 1396 01:57 ق.ظ
قدردانی از پیشنهاد اجازه دهید آن را امتحان کنم
بیرون
http://joshclasses.meximas.com/
سه شنبه 17 بهمن 1396 10:52 ق.ظ
It's actually a nice and useful piece of information. I'm happy that you shared this useful information with us.
Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.
скачать драйвер nvidia geforce 9600 gt для windows vista 32 bit
چهارشنبه 4 بهمن 1396 03:58 ب.ظ
Hey! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site?
I'm getting tired of Wordpress because I've had problems with hackers and I'm looking at alternatives for
another platform. I would be fantastic if you could point me
in the direction of a good platform.
چهارشنبه 4 بهمن 1396 04:27 ق.ظ
Keep on working, great job!
схема вводного распределительного устройства частного дома
سه شنبه 3 بهمن 1396 06:13 ب.ظ
It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy.
I have read this post and if I could I desire to suggest
you some interesting things or advice. Perhaps you could write next articles
referring to this article. I want to read even more things about it!
дом ру омск баланс по договору
سه شنبه 3 بهمن 1396 03:53 ب.ظ
Hi there Dear, are you in fact visiting this
website on a regular basis, if so after that you will absolutely take fastidious know-how.
flash player android скачать последнюю версию apk
یکشنبه 1 بهمن 1396 09:08 ب.ظ
Its not my first time to go to see this site, i am visiting this website dailly and get fastidious data from here everyday.
شنبه 30 دی 1396 07:51 ب.ظ
Very nice article, exactly what I needed.
شنبه 30 دی 1396 07:09 ب.ظ
I do not know if it's just me or if everyone else encountering issues with your blog.

It looks like some of the written text within your content are running off the screen.
Can somebody else please comment and let me
know if this is happening to them as well? This
could be a issue with my browser because I've had this happen previously.
Appreciate it
технические характеристики полиграфа
شنبه 30 دی 1396 01:07 ق.ظ
At this time it sounds like Drupal is the best blogging platform out there right now.
(from what I've read) Is that what you're using on your blog?
с тобой сложно но без тебя никак песня
چهارشنبه 1 آذر 1396 06:15 ب.ظ
Hey there, I think your site might be having browser
compatibility issues. When I look at your blog in Ie, it looks fine but when opening in Internet
Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you
a quick heads up! Other then that, terrific blog!
группа е туре песни скачать бесплатно
چهارشنبه 1 آذر 1396 05:29 ب.ظ
Thanks for the marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you could be a great author.
I will always bookmark your blog and may come back later in life.
I want to encourage you to continue your great posts, have a nice morning!
ameblo.jp
چهارشنبه 18 مرداد 1396 08:42 ق.ظ
great issues altogether, you just received a emblem new reader.
What may you recommend in regards to your put up that you just made
some days in the past? Any certain?
How can we increase our height?
شنبه 14 مرداد 1396 12:57 ق.ظ
What's up, after reading this awesome piece of writing i am as well glad to share my
experience here with colleagues.
barbaroehl.wordpress.com
سه شنبه 2 خرداد 1396 11:40 ق.ظ
Howdy very nice site!! Guy .. Beautiful .. Amazing .. I'll
bookmark your website and take the feeds additionally? I am satisfied to find numerous useful information here in the post, we want work out more techniques in this regard, thank you
for sharing. . . . . .
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30